Alaçatı

Meşhur taş evleri, masmavi denizi ve yemyeşil dokusuyla hem eğlenip hemde dinlenebileceğiniz bir yer Alaçatı…

Tarihsel yapısı bozulmadan restore edilmiş ve günümüze kadar gelen rum mimarisinin en güzel örneklerini barındıran Alaçatı, Çeşme’nin en gözde beldesidir. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından turist akınına uğrayan bu şirin belde, kuzeyinde Ilıca plajı ve güneyinde sörf tutkunlarının mekanı Sörf plajı ile misafirlerine birçok alternatif sunuyor.

Çeşme’nin meşhur Alaçatı çarşısı yollarının taş dokusunda da Rum mimarisinin etkisi devam ediyor. Küçük şirin çarşısında birçok antika dükkanı, sanat galerisi, çeşitli tasarım mağazaları, kafe, bar ve farklı kültürlere ait mutfaklara sahip restaurantlar bulunuyor.

Her sahip olduğu değeriyle düzenli bir belde olan Alaçatı, her geçen yıl artan misafir sayısına hizmet vermekte zorlanmıyor. Turizm açısından kendisini oldukça geliştirmiş olan Alaçatı’da ulaşımda kolaylıkla sağlanabiliyor.

Alaçatı, taş evleri, yel değirmenleri, rüzgar sörfü ve eşsiz deniziyle ünlüdür. Aynı zamanda Türkiye’nin en tek sakız bahçesi de buradadır. Eski bir kilisenin de bulunduğu pazaryernde halk pazarı Cumartesi günleri kurulur ve hem Alaçatı halkının hem de Alaçatı severlerin ilgi odağı olmayı başarır. Bunaltan yaz sıcaklarında kendine özgü havası ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlar. Huzurlu görünümü ile herkesin kalbini fetheden Alaçatı görenleri kendine hayran bırakıyor.

alacati-carsisi.jpg  alacati-degirmen.jpg  

alacati-liman.jpg  alacati-sorf.jpg